сряда, 6 ноември 2013 г.

Да научим още нещо за джинджифила



Джинджифил (Zingiber officinale Willd.)

Синоними: Исиот, зинжифил, гингер.
Разпределение: Растението расте в тропическите райони на Азия, откъдето бива пренeсeнo и култивиранo в световен мащаб.
Използваема част: Корените на растението и етеричното масло,което. се получава от растението.
Химичен състав: Етерично масло, горчиво-парливи съставки, мазнини, нишесте, смоли, танини и др.

Действие:Bъзбужда апетита и газогонно. Действа благоприятно при липса на апетит, гадене, повръщане, тежест в стомаха, киселини. Билката има положителен ефект върху настинки, кашлица, възпалено гърло, дрезгав глас, язва на стомаха ,при хемороиди.

Приложение:При анорексия, безапетитие,гастрит, язви, хемороиди, простуди, катар на горните дихателни пътища,простудни заболявания,анемия.В допълнение, билката е ефективна при дрезгав глас, очни заболявания,морската болест. Външно, се препоръчва за изплакване на устата при пародонтоза. Смесено с боров възелин ce използва за покритие на аналната област при хемороиди.

.
Начин на употреба: Около 1 чаена лъжичка ситно нарязани корени се варят в 500 мл вода 5 минути. Отварата се прецежда и се пие по 1 кафена чашка преди ядене 3 пъти на ден. Билката е особено ефективна в комбинация със салеп при кашлица и други простудни заболявания.


Aкo нямaтe възможнocт  дa cи набaвите пpeceн джинджифил, пoлзвaйте прoдуктите на GREEN MASTER.


Джинджифил - 250 таблетки

 Още едно от чудесата на китайската медицина!

 Код: 30492
Цена: 49,90 лв.

Състав: Всяка таблетка съдържа 49,6 mg джинджифил.

Sanct Bernhard препоръчва за подпомагане при: общи стомашни неразположения от различен произход, болки в стомаха от преяждане, подуване на стомаха, храносмилателни проблеми. Подобрява моториката на червата, използва се при диспепсия, гастропареза, запек, колики и др. Подпомага при простудни заболявания, кашлица, бронхит, възпаление на ставите и др. Облекчава симптомите при морска болест, болест при пътуване.

Действие: корените на джинджифила са със силен аромат и лют вкус. Съдържат смоли, полизахариди, флавоноиди, много етерични масла и др. На тях се дължи парливият (лют) вкус на джинджифила. Той и съдържащите се в него етерични масла стимулират стомашните жлези, действат противомикробно и служат като тонизиращо средство. Има обезболяващи, седативни, антипиретични и антибактериални свойства. Използва се за подобряване на храносмилането, особено в ястия, съдържащи повече целулоза. Прилага се при простудни заболявания, кашлица, хрема, възпаления на гърлото, като апетитовъзбуждащо средство, при нарушено храносмилане и като диуретично средство. Доказано е и лечебното му въздействие при ставни възпалителни процеси, блокира някои простагландини, като така намалява болката и подуването на ставите при артрит. Облекчава главоболието при мигрена. Използва се често като афродизиак. Има данни, че подпомага за предотвратяване на някои видове рак и забавя растежа на раковите клетки.

Начин на употреба: 3 пъти на ден по 2 таблетки.

Знаете ли, че ...

Джинджифилът е коренище, което се добива от тропическото растение Zingiber officinale, наричан още исиот или имбир. Неговите корени се използват в Китай и Индия от древността. След това арабите го разпространяват в древна Гърция и в Римската империя. Пресният джинджифил има остър парлив вкус, с аромат на лимон. Много е популярен в кулинарията като подправка. Пресен джинджифил се използва за направа на чай и като добавка в супи и различни ястия. В сладкарството се използва при направата на бонбони. В Англия и САЩ от джинджифилов екстракт се приготвя бира, а в Германия са известни джинджифиловите курабийки и сладкиши.

Няма коментари:

Публикуване на коментар